Bělský les a 2. světová válka

V dnešním článku se podíváme do Bělského lesa. Zatímco v dříve zveřejněném článku jsme na Bělský les s láskou vzpomínali s pamětníkem Antonínem Blažkem, dnes se podíváme do lesních houštin let válečných.

Důležité postavení v německém systému obrany zaujímal Bělský les a jeho okolí. V lese si nacisté hned na začátku okupace vybudovali baráky, které byly dokončeny v roce 1940. Nedaleko Bělského lesa, ve východní části dnešního sídliště, bylo vybudováno 20-25 vojenských baráků, jídelna a vojenská střelnice v podzemí. Přicházely sem prořídlé zbytky pluků SS z ruské fronty, jež zde byly znovu formovány a odesílány zpět na frontu. Za bývalou dráhou Polanecké spojky (dráha byla znovu zprovozněna až roku 1964) se nacházely baráky protiletecké obrany, tzv. Luftschutzu. Po osvobození byli do těchto baráku soustřeďováni němečtí civilisté, kteří museli odklízet trosky a pohřbívat padlé německé vojáky. K německým kasárnám v Bělském lese byla za válečných let prodloužena tramvajová trať z konečné v Zábřehu-Družstvě. Od 27. prosince 1941 jezdily tramvaje do blízkosti kasáren do výhybny U Lesa.

Poválečný letecký snímek Bělského lesa, na němž jsou v areálu lesa patrná německá kasárna. Foto: kontaminace.cenia.cz

Poválečný letecký snímek Bělského lesa, na němž jsou v areálu lesa patrná německá kasárna. Foto: kontaminace.cenia.cz

Obraťme se však do závěrečného roku války, do roku 1945. Před blížící se sovětskou frontou si nacisté vybudovali na severním okraji Bělského lesa srubové zákopy a kulometná hnízda, odkud ovládali volný prostor směrem k polanecké dráze a k tzv. vysokým břehům. Jako přirozené ochrany využili Němci koryta bývalého potoka Zábřežky. Na západní straně lesa, u Výškovic, zaujala již dříve postavení baterie protileteckých děl. Proto se za bojů o Opavsko a o přístup k Ostravě stal Bělský les terčem útoků sovětských bombardovacích letadel, jichž sem přilétaly celé voje – až o 40 strojích.

Fronta se neustále přibližovala. 28. dubna 1945 byl vyčištěn prostor kolem Bělského lesa malorážnými zbraněmi a v noci na 29. dubna byl Bělský les ostřelován sovětskými dělostřeleckými bateriemi, neboť se zde soustřeďovaly ustupující jednotky německé armády. Ty vyklízely prostor středem Bělského lesa, po cestě vedoucí kolem tzv. rekonvalescentu. Po polích pobíhali volně zmatení koně. Les byl ostřelován i celý 29. duben, ve dne též letadly.

30. duben 1945 se nesl ve znamení pokračujících bojů o Bělský les. Střelba ustala až 1. května okolo šesté hodiny ranní, kdy byl německý odpor zcela zlomen. Do kasáren v Bělském lese a do vojenských baráků v Zábřehu se nastěhovali ruští vojáci. Padlé německé vojáky pohřbívali němečtí civilisté ze Zábřehu a Vítkovic porůznu v Bělském lese i na okolních polích.

Bělský les byl následkem bombardování a bojů napolo zničen. Po válce byl obnovován lesní správou i dobrovolnými brigádami zábřežských občanů. Bombardováním utrpěla značně jímací stanice vodovodu č. 2, ač stroje stanice byly zaměstnanci chráněny pomocí silných fošen. Také vodovodní a elektrické vedení bylo poškozeno. Vodovod byl plně do chodu dán asi týden po osvobození.

Bělský les není jen místem nedělních výletů, relaxace a sportu. Je také místem, kudy procházely dějiny – pamatujte na to, až sem zase někdy půjdete.

Petr Přendík

Zdroje:

AMO: Kronika obce Zábřeh nad Odrou

13 thoughts on “Bělský les a 2. světová válka

 1. Bohuzel tyto informace nejsou presne. V belskem. Lede bylo vice jednotek ss a expozitura avweru v samostatnem objektu dnesni lesni spravy. Take nekolik municaku a znacne jednotky luftwafe v souvislosti sbletistem ktere zde je uplne opomenuto. Je tam cela rada chyb a neuplnosti objekt kadaren mel i. Velice zajimave opevneni a valy kolem jizni casti ktere jsou zachovany dodnes. V lese je dosnes nekolik krateru po bobardovani v dibnu 1945patrne 100kg pumy. Odchod posadky z beskeho lesa nastal az 2knetma a prodikal smerem na proskovice a svetlov. V prostoru beske piskovny byl. Pobit zadni voj cca 28padlych. Jinak v oblasti proskovic se zadni voj spojil s jednotkami ss co hlidaly. Chemicky a sachty a spolescne postupoval v ustipu smerem na jih. K tomu se vaze dalsi serie pribehu.

  • Děkujeme za zajímavé doplnění. Našim pramenem byla především kronika obce Zábřeh a vzpomínky několika pamětníků. Články většinou v průběhu času rozšiřujeme. V tomto případě do budoucna například o informace z kroniky, které popisují umístění protiletecké obrany, budování opevnění a zákopových bunkrů a nálety na letiště a kasárny z března 1945, nebo vzpomínky pamětníka na nepovedený útok na kasárny 30. dubna 1945. Zajímavý by byl také příběh letců, kteří byli nad kasárnami zasaženi protiletadlovou obranou tak, jak je popsán v knížce „Pod křídly je Ostrava“.
   Neměl byste chuť Vaše informace sepsat nebo článek doplnit? Jaký je zdroj Vašich informací?

   • Co mi vyprávěl otec tak na letišti při osvobozování Ostravy již žádná letka nebyla.Co se týče fotografie tak ta je z roku 1949.

  • to by bylo super 🙂 zbožnuju si to číst … tato stránka je fakt ůžasná v tomhle že se dozvíte zajímavé info o Zábřehu a okolí velmi moc děkuji

 2. Článek bych chtěl doplnit o osobní vzpomínky. V r. 1945 mi bylo 10 let a bydleli jsme ve Staré Bělé. Těsně po osvobozením jsme byli (skupina kluků) v kasárnách. Hlídali to vojáci, ale dost nedbale. Některé baráky byly vypáleny, v jednom byla hromada rozbitých talířů a rozlámaných jídelních příborů. V jiném skupina místních žen se hrabala ve vojenských mundurech a vybíraly použitelné textilie. Pak jsme šli na louku za kasárna směrem z Výškovicím. Leželo tam asi 5 nevybuchlých bomb, prý měly dopadnout na kasárna, ale piloti se netrefili. Na louce bylo velké dělo, namířené směrem na Svinov.
  Po osvobození jsme byli v kasárnách několikrát, přinesl jsem si domů lyže, byl jich tam celý barák.
  Nedaleko u vilky baletního mistra pana Gabzdyla stálo dělo, namířené na Junáckou. Hráli jsme si tam na vojáky. V lese bylo dost zákopů a munice (pancerfausty, granáty, bedničky s náboji a pod ). Naštěstí se nikomu nic nestalo, i když jsme byli dost lehkomyslní a zkoušeli jsme leccos.

  • Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli by jste nemohl rozvést, kde se nacházely zákopy.případně nějaká další technika či nějaké zbraně či děla , protiletadlové kanony …. Předem děkuji s pozdravem Richard

   • Palebná postavení děl směrem ke starým Vyškovicím je ještě vidět u Bělského lesa na letecké mapě z 50. let na https://geoportal.gov.cz/web/guest/map. Jsou tam vidět taky krátery po bombách. Když si budete prohlížet na téže mapě nezastavěná pole dnešními paneláky v okolí Zábřehu a Bedřišky, tak těch kráterů po bombách v polích je vidět ještě hodně.

    • no jako historii po svém okolí mám zmáklou dobře … takže vím plus mínus kde co bylo ale jak jste psal krátery po pumách vidím ale postavení děl už ne 😀

 3. Je vidět Helbich i barák kde byl švec -zbourán začátkem 70.let , Dakotu , ale i dúm pana Sýkory (dcera byla manželkou Jiřího Wimmra) a Kubína – taky padly na konci 70.let, a taky Rogozných-ten stojí dodnes . Možná ,že budou mít i nějaké fotografie a paměti. Vila na dnešní křižovatce Horní Plzeňská patřila taky Helbichům a pak SSM a dál ????????????

  • Dobrý den, který dům p.Sykory myslíte?a Totožných?…bydlím přímo za Dakotou, za rodinnými baráky u cesty…začínající sidlešte, velmi mě zajímá historie Bělského Lesa, Výškovic, Zábřehu i Hrabůvky v době válečné . Mnohokrát děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *