V těchto dnes si připomínáme 80. výročí od chvíle, kdy vypukl vůbec největší konflikt lidstva. Druhá světová válka začala 1. září 1939. Toho dne byla přepadena vysílačka v nedalekých polských Gliwicích, které tehdy patřily Německu, příslušníky německého SS převlečených do polských uniforem. Celá akce měla vyvolat dojem, že následující útok na Polsko je odvetou za toto přepadení a že tudíž Německo není agresorem. Ve stejném období žil s rodiči v Jubilejní kolonii mladý František Novák, rodák ze Zábřehu nad Odrou, který se krátce po vypuknutí války vydal na svou dlouhou cestu Evropou.
František Novák se narodil v domě č. p. 359 v Zábřehu nad Odrou dne 26. srpna 1919 Janu Nowakovi, který byl povoláním hutník, a jeho manželce Terezii. Víme, že při sčítání lidu v roce 1921 rodina stále bydlela v Zábřehu. František vychodil obecnou a následně měšťanskou školu, poté absolvoval dva ročníky obchodní školy, načež nastoupil do zaměstnání na pozici obchodního příručího. Československé státní občanství a domovskou příslušnost ve městě Moravská Ostrava získal s celou rodinou až v roce 1937. V té době Novákovi žili v Jubilejní kolonii v domě č. p. 291 (Jubilejní č. o. 34). Do roku 1937 měla rodina polské občanství, které bylo dáno původem rodičů.
Útěk do Británie
Krátce po vypuknutí 2. světové války František Novák přešel ve věku jedenadvaceti let 22. ledna 1940 ilegálně přes hranice na Slovensko, odkud pokračoval ve své cestě přes Maďarsko, Jugoslávii, Řecko, Turecko a Sýrii do libanonského Bejrútu. Zde 5. dubna 1940 nastoupil na loď směřující do francouzského přístavu Marseille, kam dorazil 10. dubna téhož roku. Dále pokračoval do středomořského přístavního města Adge, kde byl zařazen k 10. rotě 2. pěšího pluku československé branné moci. Následně se dostal do Anglie, do města Cholmondeley. V září 1940 byl přijat do RAF k dobrovolné záloze Královského letectva jako příslušník pozemního družstva pro všeobecné služby a zároveň byl zařazen do školy technického výcviku. Dne 28. února 1941 byl přidělen k 311. československé bombardovací peruti RAF v East Wretham. V únoru 1942 byl přiřazen k letištním mechanikům.
U Královského letectva
V dubnu 1942 byl přemístěn se svou jednotkou do základny Aldergrove a v červnu do Talbenny. František Novák se 4. prosince 1942 oženil v Hawerfordwestu s Mabel Louisou Barnes, narozenou 4. srpna 1899 v městě Norwich v hrabství Norfolk v Anglii. V lednu 1943 byl povýšen do čs. hodnosti četaře a po květnovém přesunu do základny RAF v anglické Beaulieu se stal nositelem britského vyznamenání 1st Good Conduct Badge. V roce 1944 byl převelen s jednotkou na základnu RAF Predannack. V březnu 1944 byla Novákovi udělena československá Pamětní medaile a zároveň byl povýšen do čs. hodnosti rotného. V srpnu 1944 se přemístil s jednotkou na základnu RAF Tain a od ledna následujícího roku působil jako tlumočník. Krátce nato získal britskou hodnost četaře, nejnižší hodnost létajícího personálu v RAF.
Novákovy osudy po válce
Již 20. června 1945 byl Novák vyznamenán československou medailí Za zásluhy II. stupně a o pár dní později byl povýšen do čs. hodnosti rotmistra v letecké záloze. Do Československa se vrátil až 26. srpna 1945.
Ještě v roce 1945 byl přidělen na letiště v Havlíčkově Brodě a na počátku prosince téhož roku byl jmenován do hodnosti československého podporučíka v letecké záloze. V domovské evidenci má po roce 1945 uvedenu adresu Havlíčkův Brod č. p. 315. Dne 6. března 1946 byl vyznamenán československou medailí Za chrabrost. Nebylo to jeho jediné ocenění, získal ještě československý Válečný kříž, československou vojenskou Pamětní medaili, britskou 1939–1945 Star a britskou Defence Medal.
Po válce odmítl vstoupit do KSČ. V posledním dopise rodině oznámil, že se do Ostravy podívá 15. února 1948, ale již se ve městě nikdy neobjevil. Již o den dříve navštívila StB Novákovy příbuzné v Ostravě. František Novák se podle archivních záznamů připravil na svou emigraci 3. května 1948, kdy s Ing. J. Jobem odjel do Plané u Mariánských Lázní, odkud následujícího dne uprchl za hranice. Jeho manželka odjela do Anglie již 18. března 1948. Víme, že Novákovi rodiče v roce 1948 bydleli stále na adrese Jubilejní č. o. 34. František Novák zaslal do Československa pozdrav z Anglie 17. května 1948 a rodina se ujistila, že přechod dopadl dobře. O dalších osudech příslušníka RAF se zatím nepodařilo nalézt zpráv. Na počátku 90. let po jeho osobě pátrali příbuzní. Marně.
Petr Lexa Přendík