Naše bytové domy: VM-OS – nejvyšší věžáky obvodu

Věžové domy VM-OS jsou přímým nástupcem věžových domů V-OS, popsaných v minulém díle. Vznikly zejména kvůli protipožárním normám, které se koncem 60. let výrazně zpřísnily a starší typ V-OS jim přestal vyhovovat. Věžový dům VM-OS vylepšil prakticky všechny neduhy svého předchůdce a stal se velmi povedeným věžákem.

Výškové dominanty

Ostrava-Jih má celkem sedm věžových domů VM-OS. Čtyři z nich jsou v okolí Polikliniky a zbylé tři na ulici Pavlovova. Výška 18 nadzemních podlaží z nich tvoří nepřehlédnutelné výškové dominanty. Jsou to nejvyšší obytné domy v našem obvodě.

Věžový dům VM-OS, stejně jako předchůdce V-OS, není ryzím panelákem. Neskládá se pouze z deskových panelů, obsahuje i prvky skeletu (sloupy a průvlaky) a dokonce i blokopanely. Skeletová část je zastoupená po celém obvodu domu a částečně ve středovém jádře domu se společnými prostory. Skeletovou konstrukci lze spatřit přímo v interiéru bytů – některé místnosti mají kolem oken viditelné sloupy a překlady (průvlaky). Zvenčí lze skeletové sloupy pozorovat v přízemí, které je bez bytů. Sloupy skeletu jsou zde obnaženy díky zapuštění nástupního podlaží. Zapuštěné nástupní podlaží opticky zlehčuje hmotu domu a pomáhá tak architektuře. Čtveřice VM-OS u polikliniky prošla přestavbou, která přízemí naopak rozšířila, a vznikly v něm komerční prostory. Pro spatření originálního řešení se proto vydejte k trojici věžových domů na ulici Pavlovova.

Maximální požární bezpečnost

Hlavním důvodem vzniku výškových panelových domů VM-OS byla požární bezpečnost. Projektanti si dali opravdu záležet a výsledek hravě obstojí do dnešních dní. Stejně jako u předchůdce, i zde nemají společné prostory okna, nacházejí se totiž v samotném středu domu. Absence oken ale vůbec nevadí, protože společné prostory jsou rozděleny na dva požární a evakuační úseky – každý z úseků má své vlastní schodiště! Oba úseky od sebe dělí malá uzavíratelná spojovací chodba, ve které se nachází požární odsávání kouře. Spojovací chodba musí být pro správnou funkčnost vždy zavřená – nenechávejte ji nikdy otevřenou v zájmu svého bezpečí! Další výhodou je tzv. suchovod – v přízemí se na něj napojí hasičská cisterna a v požárem zasaženém podlaží hadice z hydrantu. Odpadá tak zdlouhavé rozmotávání a spojování hasičských hadic po schodech, které by v případě sedmnácti podlaží znamenalo opravdu značné časové ztráty.
Ve společných prostorech je dostatek prostoru. Schodiště jsou jednoramenná a mají velmi zajímavě řešená zábradlí – ta jsou od podlahy až ke stropu, toto vtipné řešení je zcela funkční. Zajímavá jsou i madla schodiště, která jsou přimontována ke stěně a mají neobvyklý zdvojený tvar.

Neobvyklé byty

Jak již bylo řečeno, dům užívá kombinaci skeletové a panelové technologie. To se projevilo i na dispozicích bytů, které díky tomu mají méně obvyklé půdorysy a užívají i nenosných příček. Skladba bytů je pestrá, od 1+1, přes dva typy 2+1 a dva typy 3+1. Bytová jádra jsou zděná, často s průchozí koupelnou – nutno ale podotknout, že koupelny jsou na panelákové poměry nebývale velké. Každý z bytů má balkón v kuchyni, většina bytů má i druhý balkón v některé z místností. Všechny byty mají komory. Každý věžový dům VM-OS obsahuje bez jednoho rovnou stovku bytů.

Architektura

Architektonická stránka domů je povedená a značně promyšlená. Na první pohled možná vidíte jen vysoký a přísný hranol, na druhý pohled už ne. Ano, základem je sice dokonalý hranol, ten je ale svisle a vodorovně velmi efektně členěn. Na fasádě zaujmou zejména různě velká a široká okna. Jednotlivé typy oken se vždy drží svého sloupce – od prvního do posledního podlaží. Tedy přes první dojem nepravidelnosti oken musíte uznat, že v oknech je jasný řád. Svislému členění taktéž pomáhají malé balkóny, sdružené po dvojicích nebo trojicích. A konečně, vodorovné členění je zajištěno ustoupenou vyzdívkou mezi okny, která je barevně odlišena. V případě domů na Pavlovově ulici jsou ustoupené plochy mezi okny dokonce s povrchovou úpravou z mozaikových dlaždiček černé barvy. Na stejné ulici lze nalézt i poslední nezateplený VM. Dojem kazí jen okna s nepůvodním členěním. Zcela původní vzhled spatříme už jen na historických fotografiích…

Ustoupený parter, zářez v posledním podlaží, různé sloupce oken, ustoupené tmavší plochy mezi okny a pravidelně rozmístěné balkóny – to vše tvořilo architekturu věžáků VM-OS.

Typickým architektonickým znakem je zářez přes polovinu posledního podlaží – ten vyznačuje plochu střešní terasy, která původně sloužila všem obyvatelům daného domu. Zářez dopřává poslednímu podlaží odlišný vzhled a dům je tak výškově řádně ukončen. Střešní terasy se díky zatékání postupně rušily (místo dlažby se dala nepochozí střešní krytina) a neslouží tak svému původnímu účelu. Terasy zabíraly přibližně třetinu střechy a měly promyšlené detaily, jako například žebřík na střechu. Ten měl spodní polovinu sklopnou a uzamykatelnou, nehrozilo tak, že vám děti utečou z terasy o podlaží výše na střechu strojovny výtahu a posledního podlaží.

 

Pokud máte jakékoliv fotografie věžových domů VM-OS, prosím, ozvěte se mi v komentářích. Rovněž pokud máte doma nějaké původní vybavení – linku, koupelnu atd. Děkuji.

 

Marian Lipták

Sdílejte nás naShare on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter

4 thoughts on “Naše bytové domy: VM-OS – nejvyšší věžáky obvodu

  1. Rád bych věděl o jaky typ domu jde.A jestli existuje pudorysny plán.Jedná se o 11podlažni dům na křižovatce Výškovická x Čujkovova.Konkretně Výškovická 2573/87.Existuje v Ostravě ještě něco takového?Já jsem bydlel v VM-OS a články o bytovych domech mne zaujaly.Rád bych se o tomto domu něco dověděl.Děkuji.

    • Dobrý den, jedná se o panelový dům G-OS. Úplně stejné jsou hned za Kotvou, jen s tím rozdílem, že jsou spojeny po dvojicích. Tento typ zde samozřejmě v budoucnu najdete.

  2. Dobry den, vzdycky me zajimalo, proc bylo posledni patro pristupne jen po schodisti, proc tam nebyl zavedeny vytah. Muzete mi prosim odpovedet? Dekuji HP

    • Dobrý den, národní podnik Transporta standardně nedodával řídící komponenty výtahů pro více než 17 stanic. V domech se nachází právě maximální možný počet stanic – 16 podlaží a suterén. Rovněž z architektonických důvodů je žádoucí, aby výtahy nezajížděly do posledního podlaží, jejich strojovna tak může být „schovaná“ právě v posledním podlaží a netrčí tak ze střechy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *